Chcete se v novém školním roce více zaměřit na využití digitálních technologií? V tom případě se podívejte na naši novou publikaci.
Tato publikace představuje vybrané digitální nástroje, které je možné využít ve výuce nejen při zavádění principů responzivní výuky. Konkrétně se publikace zaměřuje na nástroje, které umožňují žákům získávat okamžitou zpětnou vazbu při procesu učení, také sbírají důkazy o učení žáků a sledují žákův pokrok při učení nebo umožňují vizualizaci výukových materiálů či výuku nezávislou na čase a místě. Představené nástroje jsou vybírány i s ohledem na to, aby podporovaly zjednodušení organizace výuky a nabízely možnosti pro individualizaci a diferenciaci výuky.
Cílem publikace je představit učitelům a studentům učitelství vybrané digitální nástroje, které lze ve výuce využít.
První část publikace představuje velmi stručně základní pojmy, mezi které patří responzivní výuka, konektivismus, kolaborativní nástěnka či převrácená třída.
Druhá část se věnuje digitálním kolaborativním nástěnkám, například Classroomscreen, Collboard, Miro board nebo Orgpad a jejich možnostem využití ve výuce.
Třetí část publikace se pak věnuje vybraným kvízovým a testovacím nástrojům, například Bamboozle, Blooket, BookWidgets nebo Quizizz.
Nástroje byly vybírány tak, aby je bylo možné využít v co největším počtu vyučovaných předmětů, aby nebyla pravidelná práce s nástrojem pro žáky a učitele překážkou a nemuseli si žáci zvykat na využívání různorodých nástrojů.
Větší důraz je však v publikaci kladen na ukázky z výuky cizích jazyků (především anglického a německého jazyka). Součástí této kapitoly jsou i další nástroje vhodné například pro tvorbu křížovek či trimina.